שלטי הכוונה – שלא תלך לאיבוד!

שלטי הכוונה משרדיים, לרבות שלטים במבנים מסחריים וציבוריים – לרוב יהיו מבוססים על מילים וסמלים. הסמל, או כפי שחלקנו מכירים אותו בשמו הלועזי – לוגו, הוא אותו סימן מוסכם וקבוע, לרוב אוניברסאלי, שנוצר באמצעות שפה חזותית שנועדה להעביר מסרים באופן פשוט, וויזואלי ומיידי.

 אותו הלוגו הוא בעצם אובייקט כלשהוא שעובר הפשטה. מציור ריאליסטי שלם ורב פרטים- נשארים הקווים הבודדים שעדיין יאפשרו את זיהויו של האובייקט. לדוגמא- שלט משרדי של עמדת כיבוי אש לא יציג לנו ציור מפורט ושלם של תחנת כיבוי אש על כל הכבאים שלה, המשאית וכלי הכיבוי. במקום – קרוב לודאי שנמצא ציור של צינור מגולגל, המגיע בצמוד לשלט "עמדת כיבוי אש." לוגו שהושרש היטב בתרבות, ילמד עם הזמן גם לוותר על הכיתוב שלו. כולנו יודעים שאישה וגבר על דלת מסמן את חדרי השירותים, זה של הגברים וזה של הנשים- וממש אין צורך להראות אישה או גבר יושבים על האסלה. כמו כן בדרך כלל בשלטים אלו, לא נראה ציורים מפורטים של גבר ואישה מלבד לקווים הבודדים המבדילים ביניהם. (מעניין שעל אף שאנו נמצאים בעידן הפוסט הפמיניסטי זו עדיין החצאית!) כאשר אנו פוגשים שלטים כאלה בחלל משרדי, ציבורי או מסחרי איננו מקדישים את תשומת הלב ללוגו המובן מאליו.

שלט "אסור לצלם" עם מצלמה ואיקס מעליה, או שלטי "אסור לעשן" עם סיגריה ואיקס מעליה, הן דוגמאות בודדות לשפה החזותית שנוצרה כתוצאה מהשרשת הלוגו וקבלת השפה החזותית לחיינו. סמל האיקס שכולנו יודעים מה משמעותו, צבע האזהרה שלרוב יהיה אדום, כאשר כל אלה מופיעים וחוזרים אלינו גם בתמרורי הנהיגה ובדרכים. שלטי הכוונה שונים לעד יכילו חיצים. החץ הוא סימן ותיק מוסכם שאיננו מקדישים לו מחשבה כלל, אך אם נביט אחורה, ולרגע נהרהר במקורו – חץ וקשת- הגעה למטרה – נבין מאיפה בא.

סמלים מסוימים קיבלו משמעות קבועה החוזרת על עצמה בשפה החזותית – כאשר כיום קשה מאוד להפריד בין השניים. הברק הפך לסמלו של החשמל, הגולגולת היא סימן לרעל. 

צבעים גם הם, ממש כמו הלוגו משחקים תפקיד חשוב בשפה החזותית. כמו שהזכרנו קודם, שלטי אזהרה ותמרורי אזהרה נוטים להופיע בצבע האדום מפאת בולטותו והקונוטציה המסוכנת שלו (דם, מלחמה, סכנה). כולנו יודעים מה משמעותם של דגל שחור, לבן או אדום בים. כולנו גם יודעים לפעול באופן אוטומאטי כשנפגוש ברמזור אור אדום, צהוב וירוק. 

גם האותיות עם הזמן הושאלו לצרכי הלוגו , וכל זאת, כדי להפוך את החיים שלנו לקלים יותר. האות הלועזית p  מסמלת חנייה – פארקינג כמעט בכל המדינות. Wc– מסמלים שירותים על אף שאף אחד באמת לא יודע מה עומד מאחורי ראשי התיבות הללו ודוגמא אחרונה היא האות H לסמל בית חולים – hospital. בשלטים משרדיים נפוץ לפגוש לוגו של מדרגות, של מעלית, של יציאת חירום, של חדר אשפה, מחזור סוללות, ועוד.

 ככל שהמקום משולט יותר- כך תחושת השליטה וההתמצאות בחלל גוברת. (שימו לב ששלט ושליטה מכילים את אותן אותיות השורש!) .

בוידאו: שלטי הכוונה נאון מגניבים:

שלטי הכוונה רק באקריליק

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה מאמרים.‏ קישור ישיר לפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

3 + = 11

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>