הכל על פרספקס

 

הפרספקס או בשמו הרשמי זכוכית אקרילית הוא חומר שעשוי מכמה סוגים של מונומרים, מטענים המחוברים בשרשרת ולמעשה חוזרים על עצמם כדי ליצור פולימר של פלקסיגלס. הפלקסיגלס או הפרספקס הוא פולימר סינטטי שעשוי ממונומר שנקרא מתיל מתאקרילט. שרשרת המונומרים מהחומר הזה יוצרת למעשה את משטח הפרספקס שאנחנו מכירים היום ומשמש לייצור דברים רבים בתעשייה.

שמות נוספים של הפרספקס הם פולימתיל מתאקרילט, אקריליט, אקריפלסט ואקריליק. הפרספקס הומצא ופותח בבשנת 1928 במעבדות שונות בגרמניה שהיו שייכות לחברה רום והאס. חברה זו פיתחה את החומר במשך מספר שנים במעבדותיה כשהיא משתמשת בנפט כבסיס להכנת החומר. החומר נוצר על ידי זיקוק הנפט וכדי ליצור קילוגרם אחד של פרספקס היה צורך בשני קילוגרם של נפט.

שימוש בפרספקס

בשנת 1933 נכנס חומר זה  לתחום התעשייה כאשר חברת רום והאס החלה לשווק את החומר למפעלים שונים לשימושים מגוונים. היום משמש הפרספקס ליצירת מוצרים רבים, ביניהם מוצרים ביתיים ומשרדים כמו שלטי פרספקס, מתקני תצוגה, חלונות, מתקני אחסון ופריטים קטנים שונים. בנוסף, משתלב הפרספקס בפריטי ריהוט ונחשב בטיחותי יותר לילדים מאשר זכוכית.

גם בתחום התעשייה האווירית משמש הפרספקס לבנייה של מוצרים רבים. הפרספקס משמש לתא הטייס של מטוסים אזרחיים, הוא מאפשר לבנות אקווריומים עמידים בקנה מידה גדול ללא שימוש בזכוכית שבירה ולייצר גם דיסקים למוזיקה ולסרטים.

השוואה בין פרספקס לזכוכית רגילה

ישנם כמה הבדלים בולטים לעין ולתחושה בין זכוכית אקרילית – הפרספקס ובין זכוכית רגילה. הפרספקס הוא חומר קל יותר ולכן נגיד יותר. צפיפותו היא כ-1190 ק"ג למטר בשלישית, בערך מחצית מצפיפותה של הזכוכית. זוהי גם הסיבה שהוא לא מועד לשבירה או להתנפצות כמו הזכוכית.

בנוסף, הפרספקס הוא חומר גמיש בהרבה מהזכוכית. הוא מאפשר לחמם אותו ובכך לעצב אותו בצורות שונות והוא מתגבש בקלות רבה יותר. בשנות השבעים שימש הפרספקס בשל כך לייצור של רהיטים מעוצבים והוא הפך לחומר בסיסי בבניית ריהוט מודרני.

הפרספקס לא מסנן את הקרינה העל סגולה של השמש, הוא מעביר יותר אור שמש מאשר זכוכית. אם זאת יצרני הפרספקס מוסיפים כיום ציפוי כדי לסנן את הקרינה ולהטיב עם המשתמשים בפרספקס לצורך בניית חלונות חיצוניים ושימושים נוספים בחצר.

בניגוד לזכוכית, אין צורך להלחים או למצוא חיבורים מיוחדים כדי לחבר בין משטחי פרספקס שונים. אפשר לחבר את הפרספקס באמצעות דבק פשוט.

מוצרי פרספקס

מגוון המוצרים המיוצרים מחומר הפרספקס רחב ביותר החל מקופסאות, שלטי פרספקס, תיבות, מתקני תצוגה וכו.

הפוסט הזה פורסם בקטגוריה כללי, מאמרים,‏ עם התגים , .‏ קישור ישיר לפוסט.

התגובות סגורות.